Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, siyasi parti başkanları ve başsavcı ile görüştü “Devletin istikrara , icraata ihtiyacı vardır. Uzun ömürlü bir meclis ve hükümet, bu süreçte önemlidir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, siyasi parti başkanları ve başsavcı ile görüştü “Devletin istikrara , icraata ihtiyacı vardır. Uzun ömürlü bir meclis ve hükümet, bu süreçte önemlidir”
26.01.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, siyasi parti başkanları ve başsavcı ile görüştü “Devletin istikrara , icraata ihtiyacı vardır. Uzun ömürlü bir meclis ve hükümet, bu süreçte önemlidir”

22
Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, siyasi parti başkanları ve başsavcı ile görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, hükümeti kurma görevini YSK’nın yeni seçilen milletvekillerini askıya alması ve yemin töreninin ardından vereceğini söyledi.

Seçim yasaklarının yeni hükümet kurulana kadar devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun yemin töreninin ardından istifasını sunacağını, kendisinin de Başbakan Sucuoğlu’na yeni hükümeti kurana kadar geçici görevlendirme yapacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını temenni ederek bugün parti başkanlarıyla süreci değerlendirme fırsatı bulduğunu, süreci süratlendirmek için parti başkanları ve heyetleriyle görüşmeler yaptığını kaydetti.
Başsavcı ile de görüşme yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yemin töreninden sonra iş başı yapabilecek hükümetin, yeni seçilen KKTC Meclisi’nden güvenoyu alması gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, şu anki hükümetin ve KKTC Meclisi’nin halen görev başında olduğunu kaydetti

Yeni hükümetin, yeni KKTC Meclisi’ne sorumlu olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, şu anki hükümetin ve KKTC Meclisi’nin halen görev başında olduğunu kaydetti.
YSK’nın kesin sonuçları asmasının ardından 10 gün sonra KKTC Meclisi’nin toplanacağını, yemin töreni sonrasında da görevlendirme yapılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, zaman kaybetmeden süreci başlattığını, Başbakan Sucuoğlu’na görevi vereceğini, o güne kadar da hükümet kurma çalışmalarının başlamış olduğunu ve resmî görevlendirmenin 15 gün sonra olabileceğini dile getirdi.

“Fotoğraf açıktır, yeni hükümetin hızlı bir şekilde oluşması için hazırlıkların önceden yapılacağına inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Tatar; devletin, cumhuriyetin istikrara, icraata ihtiyacı olduğunu, uzun ömürlü bir KKTC Meclisi ve hükümetin, bu süreçte önemli olduğuna dikkat çekti.
Komite ile meclis çalışmalarının da önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, nisap sorunu yaşamadan hükümetin meclisi açması, ülkeye ve halka iyi bir gelecek yaratmak için çalışmaya başlamasını beklediğini söyledi.


“Kıbrıs Türk halkı iradesini ortaya koymuştur”

Seçime katılan, seçimlerin başarıyla demokratik olgunluk içinde tamamlanmasını sağlayan herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, seçime katılımın az olmasına rağmen Kıbrıs Türk halkının iradesini ortaya koyduğunu ifade etti.

Seçim listesinde yurt dışında birçok vatandaş bulunduğuna da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, meclisin yeni dönemde bunu ele alıp vatandaşların olduğu yerde oy kullanmasını sağlayabileceğini söyledi.
Covid-19 salgını dolayısıyla da seçime katılımda bir düşüş yaşandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; seçilen milletvekillerine, vatandaşlara ve iradenin ortaya çıkması için çalışan herkese teşekkür etti.

Sürecin iyi yönetilmesi, meclisin, hükümetin istikrarlı çalışması, reformlar, tedbirler gerekiyorsa yapılabilmesi için çalışmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin de desteğiyle bu sıkıntılardan nasıl çıkılır konusunda yeni hükümete görev düştüğüne dikkat çekti, bir an önce yeni hükümetin kurulmasını temenni etti.

“Rum tarafının yaptığı, Kıbrıs Türk halkının egemenliği olmadığını göstermeye çalışmak”
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; “Maraş’a karşılık Ercan” açıklamalarının sorulması üzerine ise basında çıkan konulara itibar etmediklerini, bu konuların ciddi konular olduğunu, esas meselenin egemenlik ve egemen eşitlik olduğunu söyledi.
Rum tarafının yaptığının, Kıbrıs Türk halkının egemenliği olmadığını göstermeye çalışmak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, basına yansıyan konunun hiç inandırıcı gelmediğini, dikkate bile almadıklarını ifade etti.

 

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-siyasi-parti-baskanlari-ve-bassavci-ile-gorustu-9348

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish